Όψεις του λαϊκού πολιτισμού στην Όλυμπο Καρπάθου (20/03/2023)

Τη Δευτέρα, 20 Μαρτίου 2023, μαθητές του σχολείου παρουσίασαν στους συμμαθητές και τους εκπαιδευτικούς τους τις εργασίες τους, στο πλαίσιο του Προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων, για το σχολικό έτος 2022-2023.

Το Πρόγραμμα που υλοποίησαν εντάσσεται στην κατηγορία «Πολιτιστικά Θέματα: Λαογραφία - πολιτιστική κληρονομιά - τοπική ιστορία - ιστορία και πολιτισμός, ιστορία, μυθολογία». Τίτλος του συγκεκριμένου μαθητικού προγράμματος ήταν: «Όψεις του λαϊκού πολιτισμού στην Όλυμπο Καρπάθου».

Οι μαθητές εργάστηκαν ομαδοσυνεργατικά σε δύο πεδία έρευνας: το πρώτο αφορούσε την τοπική ενδυμασία της Ολύμπου (“καβάι” και “σακοφούστανο”), ενώ το δεύτερο τη λαϊκή αρχιτεκτονική, με έμφαση στο εσωτερικό του παραδοσιακού καρπάθικου σπιτιού.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συστηματοποιήσουν και να επεκτείνουν τις γνώσεις τους για τις θεματικές αυτές ενότητες, ενώ παράλληλα, συνεργάστηκαν κατά τη συλλογή του υλικού, με τη διενέργεια συνεντεύξεων και επιτόπιας έρευνας. Επίσης, κατανόησαν καλύτερα τις έννοιες του λαϊκού πολιτισμού, της παράδοσης και της πολιτιστικής κληρονομιάς μέσα από βιωματικές δράσεις στο οικείο τους περιβάλλον.

Το Πρόγραμμα αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι μαθητές να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα τοπικής ιστορίας και πολιτισμικής ταυτότητας, παράγοντες ιδιαίτερα σημαντικοί για το παρόν και το μέλλον όχι μόνο της Ολύμπου αλλά και της Καρπάθου γενικότερα.

Όψεις του λαϊκού πολιτισμού στην Όλυμπο Καρπάθου (20/03/2023) - Αφίσα